Yorkshire Terrier Irk Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier Irk Özellikleri ve Bakımı;

Küçük bedeni, sevimli halleri ve mükemmel tüylü yapısıyla Yorkshire Terrier çevresindeki herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Sahibine ve sevdiklerine çok bağlı, itaatkârdır. Ailesi ile birlikte bir şeyler yapmaktan, onlarla zaman geçirmekten çok mutlu olurlar. Bunun yanında farklı karakter yapısı olanlarda vardır. Kimi Yorkshire Terrier ne kadar ailesiyle zaman geçirmek isteyen sevimli ve şımarık bir köpek oluyorsa kimisi de kendi benliğini ön plana çıkarmak isteyen yaramaz ve dışa dönük bir köpek olarak karşınıza çıkabilir. Bu karakter özellikleri köpeğin yetiştirilme tarzıyla çok alakalıdır.

 

Yorkie inatçı, alıngan, cesur ve bazen otoriter yani Terrier ırkında görülen belirgin özelliklerin hepsini sergiler. Yorkshire Terrier’ı bu özellikleriyle baş edebilecek iyi bir lidere ihtiyaç duyar. Onun sınırlarını belirleyecek, fazla şımarmamasına izin vermeyecek ve küçük bir köpeğe nasıl davranması gerektiğini bilen bir lider gereklidir. Erken aşamada eğitimlere başlandığında köpeğinizin daha iyi huylu, kötü alışkanlıklardan uzak ve iyi bir arkadaş olduğunu göreceksiniz. Küçük bir köpek olduğu için ona karşı ekstra korumacı davranışlar göstermeniz, onların kendine güvenini etkileyebilir ya da tam tersi ilginizi, kendi isteklerini yapmanız için kullanabilir. Köpeğinize karşı olan davranışlarınızın kararında ve tutarlı olması, olumsuz davranışlar sergilememesine yardımcı olacaktır.

 

Terrier ırkının maceracı, eğlenceli ve cesur yapısı bu köpeklerde de görülmektedir. Hareketli enerjik yapıları vardır ve aile bireyleriyle, sevdikleriyle oyun oynamaya bayılırlar. Başlangıçta mesafeli yaklaştığı, pek sıcak davranmadığı yabancı kişiler ve diğer evcil hayvanlarla ilerleyen aşamalarda iyi anlaşır. Ancak kimi zaman cesur ve kendine güvenen yapısı ön plana çıkar. Büyük köpeklere kafa tutan, inat eden ve havlama ataklarına giren bir köpek olabilir. Kavgaya yönelik hareketlerini kesinlikle göz ardı etmemeli ve izin vermemelisiniz. Cesur yapısı, iddialı halleriyle evcil köpeklere ve hayvanlara korkutmaya yönelik başvurdukları orta seviyedeki havlamaları, alacakları eğitimle kolayca yapmamaları gereken davranış olarak öğretilebilir. Köpeğinize yavruluk döneminden itibaren vereceğiniz itaat eğitimleri onun karakterini şekillendirecek ve sizi dinlemesini, kontrolün sizde olmasını sağlayacaktır.

 

Çocuklarla arası oldukça iyidir. Ancak küçük çocuklarla küçük bedeni, terrier kişiliği ve narin yapısı sebebiyle yalnız başına bırakılmamalıdır. İstemeden birbirlerine zarar verebilirler. Daha çok küçük çocuğu olmayan, büyük ve bilinçli çocukları olan ailelerin bu ırkı sahiplenmesi önerilir.

 

Apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Soğuktan hoşlanmazlar, nemli ve rutubetli havalarda üşürler. Bu yüzden dışarıda, kulübede yaşayamazlar. Enerjik ve hareketli olsalar da egzersiz ihtiyacı az olan, orta seviyede havlayan, uyumlu ve evde bakılması kolay olan bir ırktır. Orta büyüklükteki bir evde ve apartman dairesinde kendisini seven kişilerle uzun yıllar yaşayabilir. Bazı Yorkie köpeklerinin her sese havladığı ve gürültücü olduğu da bilinmektedir. Bu durumu yaşamamak için erken yaşta eğitim vermek şarttır. Ev eğitimi duruma göre zor olabilmektedir bu yüzden alıştırmalı şekilde kafes eğitimi verebilirsiniz

 

Sevecen, sadık ve zarif yapılı Yorkshire Terrier onu seven, onunla ilgilenen insanlarla birlikte uzun yıllar boyunca sağlıklı bir yaşam sürebilir.

Yorumlar (0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın